CT Supreme Court postcard, 1910

CT Supreme Court Historical Society


 

 

 

 

 


Justices of the Connecticut Supreme Court                
(links to biographies/memorials at the Connecticut State Library website)                

 
Stephen Mix Mitchell 1808-14*
Tapping Reeve 1808-15*
Zephaniah Swift 1808-19*
John Trumbull 1808-19
William Edmond 1808-19
Nathaniel Smith 1808-19
Jeremiah Gates Brainard 1808-29
Simeon Baldwin 1808-17
Roger Griswold 1808-09
John Cotton Smith 1809-11
Jonathan Ingersoll 1811-16
Calvin Goddard 1815-18
Stephen Titus Hosmer 1815-33*
James Gould 1816-19
John Thompson Peters 1818-34
Asa Chapman 1818-25
William Bristol 1819-26
James Lanman 1826-29
David Daggett 1826-34*
Thomas Scott Williams 1829-47*
Clark Bissell 1829-39
Samuel Church 1833-54*
Jabez Williams Huntington 1834-40
Henry Matson Waite 1834-57*
Roger Minott Sherman 1839-42
William Lucius Storrs 1840-61*
Joel Hinman 1842-70*
William Wolcott Ellsworth 1847-61
David Curtis Sanford 1854-64
John Duane Park 1864-89*
Thomas Belden Butler 1861-73*
Charles Johnson McCurdy 1863-67
Henry Dutton 1861-66
Elisha Carpenter 1866-94
James Phelps 1873-75
Dwight Whitefield Pardee 1873-90
Dwight Loomis 1875-91
Miles Tobey Granger 1876-87
LaFayette Sabine Foster 1870-76
Origen Storrs Seymour 1870-74*
Sidney Burr Beardsley 1887-89
Charles Bartlett Andrews 1889-1901*
David Torrance 1890-1906*
Augustus H. Fenn 1893-97
Edward W. Seymour 1889-92
Frederick B. Hall 1897-1913*
Samuel O. Prentice 1901-1920*
John M. Thayer 1907-1917
Silas A. Robinson 1910-10 (seven months)
Simeon E. Baldwin 1893-1910*
William Hamersley 1894-1908
Milton A. Shumway 1917-18
Alberto T. Roraback 1908-19
George W. Wheeler 1910-30*
John K. Beach 1913-25
Edward B. Gager 1918-22
William S. Case 1919-21
Howard J. Curtis 1920-27
Lucien F. Burpee 1921-24
John E. Keeler 1922-26
William M. Maltbie 1925-50*
Frank D. Haines 1925-36
John P. Kellogg 1924-25
George E. Hinman 1926-40
John W. Banks 1927-37
Christopher L. Avery 1930-42
Allyn L. Brown 1936-53*
Newell Jennings 1937-53
Arthur F. Ells 1940-49
Edwin C. Dickenson 1942-50
Raymond E. Baldwin 1949-63*
Ernest A. Inglis 1950-57*
Patrick B. O’Sullivan 1950-57*
John A. Cornell 1953-53 (four months)
Edward J. Quinlan 1953-54
Kenneth Wynne 1953-58*
Edward J. Daly 1954-59*
John Hamilton King 1957-70*
James E. Murphy 1957-66
Samuel Mellitz 1958-61
William J. Shea 1959-65
Abraham S. Bordon 1961-61 (five months)
Howard W. Alcorn 1961-71*
John M. Comley 1963-65
James C. Shannon 1965-66
Charles S. House 1965-78*
John P. Cotter 1965-81*
John R. Thim 1966-72
Elmer W. Ryan 1966-72
Louis Shapiro 1970-75
Alva Loiselle 1971-80
Herbert S. MacDonald 1972-77
Joseph Bogdanski 1972-81*
Joseph S. Longo 1975-79
William P. Barber 1975-77
John A. Speziale 1977-84*
Ellen A. Peters 1978-2000*
Arthur H. Healey 1979-90
Leo Parskey 1980-85
Anthony J. Armentano 1981-83
David M. Shea 1981-92
Anthony E. Grillo 1983-85
Joseph F. Dannehy 1984-87
Angelo G. Santaniello 1985-94
Robert J. Callahan 1985-2000*
Robert D. Glass 1987-92
Alfred V. Covello 1987-92
T. Clark Hull 1987-91
David M. Borden 1990-2007
Robert I. Berdon 1991-99
Flemming L. Norcott, Jr. 1992-
Joette Katz 1992-2011
Richard N. Palmer 1993-
Francis M. McDonald, Jr. 1996-2001*
William J. Sullivan 1999-2009*
Christine S. Vertefeuille 2000-
Peter T. Zarella 2001-
Chase T. Rogers 2007- *
Barry L. Schaller 2007-2008
Ian C. McLachlan 2009-
Dennis G. Eveleigh 2010-
Lubbie Harper, Jr. 2011



Meetings  |  Membership  |  Publications  |  Of interest to our Members Resources for Research
Tour the Supreme Court  |  Judicial Branch  |  CT.gov  |  Home